BALIKESIR BALIKESIR
Home Page
ILICA (EMENDERE) KAPLICASI | Print |  E-mail
Perşembe, 13 Aralık 2007
There are no translations available

ILICALI KAPLICASI (EMENDERE) :

Ulaşım, Konaklama ve Diğer Özellikler:


Sındırgı'ya 8 km. uzaklıkta bulunan Ilıcalı kaplıcası (Kemeraltı) kaynağı suyudur. Debisi takriben 10 lt/sn'dir. Bölgeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sındırgı Belediyesine hibe olarak 28 odalı bir termal otel yaptırılmıştır. İçinde bir tanesi açık 2 tanesi kapalı olmak üzere toplam üç tane havuzu, 200 kişi kapasiteli Restaurant'ı 67 yatak kapasitesine sahip 28 odası, çocuk oyun parkı, 8 adet günübirlik banyosu bulunan komple bir termal sosyal tesisi hizmet vermektedir. 

  


Jeolojik Tanımı:


Genç bir çöküntü alanındaki bir antiklinalde, Gündoğdu dağının eteklerinde kaynakların mağmatik sularının, üstünde bulunduğu Kuzey-Güney yönlü muhtemel bir faydan geldiği tahmin edilmektedir. Kemer altı kaynağı radon bakımından Hisaralan Kaplıcasına nazaran daha zengin (8284 Pci/lt) bir maden suyudur. buradaki sular daha çok infiltre sularla karışmaktadır.Tıbbi Değerlendirme:


Ilıcalı suyunun hususiyeti Hisaralan Kaplıcasına nazaran bikarbonatlı değil, toprak kalevili bikarbonatlı olmasındadır. Ancak total mineralizasyon çok düşük olduğundan minerallerin etkisi görülmez. Radyoaktivitenin pek fazla olması diürez kürü esnasında asit ürük gibi bazı birikmeye meyyal organik unsurların kan seviyesinde daha kolaylıkla ve süratle temizlenebileceğini düşündürür. şu halde gutlu hastalarda ve böbrek taşlarında dikkate alınmalıdır.

Ayrıca Sedef, Mantar, Uyuz, Egzama, gibi hastalıkların tedavisinde çoğunlukla tercih edilen kaplıcalar arasındadır.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgeye Sındırgı Belediyesine Hibe olarak 6 adet aprt tarzda bina bir ana bina 2 kapalı ve bir açık havuzu bulunan Termal otel yapılmış ve 19 Temmuz 2008 tarihinde tesis görkemli bir tören ile çılmıştır. www.sindirgitermal.com adresinden tesisin web sitesinde gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu bölgedeki su, 210 Lt \san debide akmakta olup 32 derece sıcaklıktadır. Dünyada Radyoaktivitesi en yüksek değerde olan suyumuz, çeşitli cilt hastalıklarına ve sedef hastalığına karşı iyi gelmektedir. Vücut yaralarının tamamına iyi gelen kaplıca suyunun değerlendirilmesi ile birlikte ilçe ekonomisine canlılık katacağı gibi çeşitli türlerde vücut yaraları olan hastaların da şifa bulma imkanı sağlanacaktır.