BALIKESIR BALIKESIR
Home Page
HİSARALAN KAPLICALARI | Print |  E-mail
Çarşamba, 26 Aralık 2007
There are no translations available

 Sındırgı nın 14 km. dogusundaki Hisaralan Ilıcasında bir yamaç üzerinde irili ufaklı bir çok kaynak bulunmaktadır. çok sıcak olan bu suların buharlarının uzaklardan görünüşü buraya ayrı bir özellik vermektedir. hamama ve banyolara gelen gelen maden suları kayalar üzerinde açıkta akarak soğumakta, yine üzeri açık bir arkta birleştikten sonra hamama verilmektedir. hamamın etrafında sıra banyolar ve çardaklar vardır. Kaplıcaya gelen kaynakların sıcaklıkları çıkış noktalarında 93-95 derecedir.

Sağ tarafta 200m. ilerideki tapeden çıkan ikinci bir grup teşkil eden 15-20 kadar kaynağın sıcaklıkları 86-99 derece arasında değişmektedir. Bunların içinde debisi en fazla olanı bir tümsek üzerinde küçük bir havuz te şkil ederek kaynamakta ve aktığı yamaçlarda beyaz bir çökelti bırakmaktadır. etraf suların çökeltilerinin yaptığı peri bacaları ile doludur ve bunların arasında eski, kubbesi yarı yıkılmış bir hamam vardır.

Jeolojik Tanımı:

Genç volkanik alanlarda müteşekkil masifler arasında yer almış olan bu havzanın tabanını Simav çayının alüvyonlarının doldurduğu alanlar kaplamaktadır. Buradaki kaynakların mağma noktalarında gelen sentez suları geniş traverten katmanları arasında pek çok yöne dağılırlar. Alüvyon örtünün porozlarına yerleşmiş olan sular gevşek bir örtü meydana getirir, (81-90 derece) muhtelif yerlerden dışarı çıkarlar. Derinliklerden gelen sular, kalsiyum bikarbonat etkenleri bünyesinde teşekkül ettirdiğinden, travertenler ve diğer katmanlar arasında büyük mağralar veya boşluklar meydana getirir. Bu boşluklarda yer altı sularını tabii kaptajlar husule getirir.

Tıbbi Değerlendirme:


Dış Tatbikatl erde kullanılan sular çok sıcak sodyum bikarbonatlı maden sularıdır. kendi sınıfının hassalarını gösterir. bütün bu havali suları gibi başta hareket sisteminin ağrılı hastaları olmak üzere kadın hastalıklarında ve ağrılı bazı batın rahatsızlıklarında mü sekkin olarak kullanılır.
Ayrıca Romatizma, Siyatik, Kadın Hastalıkları gibi bir çok hastalığın tedavisinde rağbet gördüğü gibi huzur veren ortamıyla, temiz, ferah pansiyonlarıyla tercih edilen kaplıcalar arasındadır.

Pansiyon Telefon Numaraları ;
Altınöz Pansiyon : 0 266 541 12 08