Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
İstihdamı Arttıracak Projeler Hayat Buluyor

Sındırgı’da Jeotermal Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi İçin Protokol İmzalandı

Jeotermal alanında son yıllarda büyüme kaydeden Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde çevreci enerjinin konut ısıtması haricinde istihdam alanında kullanılmasına yönelik projeler de hayata geçiyor.
Yaklaşık 300 kişiye istihdam sağlayacak, bölgedeki tarım ürünlerinin de ihracatına katkı sağlayacak Jeotermal Sebze ve Meyve kurutma tesisi için Beşitaş Spor Kulübü AS Başkanı Deniz Atalay ( SDA Gıda ) ve Sındırgı Belediyesi arasında protokol imzalandı. 12 ay boyunca hizmet verecek tesis istihdamı arttırarak bölge ekonomisine katkı sağlayacak.
Sındırgı Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye başkan adayı Ekrem Yavaş’ın yeni dönem projeleri arasında da yer alan tesis Jeotermal sebze ve meyve kurutmanın yanında sera vb. tesisleri de içerisinde barındıracak. İlk etapta 20 dönümlük alan üzerinde kurulması planlanan tesisin, alt yapı ve teknik destek işlemleri için gerekli imzalar atıldı.
İlçenin kalkınmasının jeotermale ve turizme dayalı olduğunu belirten, çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirten başkan Yavaş “ Sındırgı’mızın jeotermal kaynaklarının kullanımı ile ilgili çok önemli bir projeyi hayata geçirebilmek adına, ön protokolümüzü imzaladık. İlçemizde 98 derece çıkan ve 176 litrelik bir sıcak su kaynağımız var. 24 km mesafeden ilçe merkezine getirdiğimiz sıcak su ile şu anda 3000 konutumuz ısıtılıyor. Konut ısıtmasından arta kalan sular var. Bu suyu da halkımızın istihdamını arttıracak, ekonomiyi güçlendirecek projelerde kullanmayı ön görüyoruz. Gidişat, gelişme bu yönde ilerliyor. Bunlardan en önemlisini yapmak için yola çıktık. Bu tesis ile köylümüzün ürettiği sebze ve meyve tarzındaki onlarca ürün jeotermalli fırınlarda kurutularak nemi alınarak paketlenip, ulusal ve uluslararası marketlerde satışa sunulabilecek bir hale getirilecek. Bizim için çok önemli bir hadise. Tesis te 300 kişiye istihdam sağlanacağı gibi, dolaylı yoldan çiftçilerimizin ürünlerinin de ekonomik kazancı arttıracak.   Ürünlerin bu şekilde işlenmesi ulaşımını, saklanma süresini de uzattığı için pazarlama alanında da kolaylık sağlayacak. Tabi dönemimizde yapılan yol yatırımları ile pazara ulaşımın da kolaylaşması yatırımcılar için ilçemizin daha cazip hale gelmesini sağlıyor. Bizlerde Sındırgı Belediyesi olarak yatırımcımızın her alanda destekçisi olacağımızı, bürokrasi ve prosedür kısımlarını hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi beyan ediyoruz. Bizim amacımız yatırımcıları ilçemize çekmek, doğan evladını doyuran bir Sındırgı hayalimizi gerçekleştirmek. Deniz beye teşekkür ediyorum. Sındırgı’mızda kendilerini ağırlamaktan memnuniyet duyduk, böyle bir yatırım yapmalarına bizler de vesile olduysak ne mutlu. Artık Sındırgı’nın Jeotermali vatandaşlarımızın cebine kazanç sağlayacak bir projeye dönüşecek. “ sözlerine yer verdi.
Beşitaş Spor Kulübü AS Başkanı Deniz Atalay SDA Gıda A.Ş. sahibi “ Biz buraya her ne kadar ticari bir işten dolayı gelmiş olsak da başkanımızın yapmış olduğu buradaki hizmetleri görünce çok etkilendim. Başkanımızı tanımaktan acayip keyif aldım. Çok dolu. O yüzden gerçekten Sındırgı halkı şanslı böyle bir başkana sahip oldukları için. İnşallah hayırlısı olur. Amacımız ülkemiz şu anda hem istihdam hem ihracat yönünden atak yapması lazım. Türkiye’ye dövizin gelmesi lazım. Hepimizin çok çalışması lazım ki dışarıya bağımlı olmamamız lazım. Hem de Sındırgı gibi kabuğunu kırmaya başlamış ilçelerimizin de kalkınmasını sağlayacak projeler lazım. Biz de bu amaç üzerinden bu projelerle buraya geldik. Bugün ilk projemizin temellerini ön anlaşma metni olarak imzalıyoruz. İki taraf içinde hayırlı olsun. Sındırgı’da güzel projelere imza atmak dileğiyle. “ dedi.
İlçedeki yerel yatırımcılar da seracılık alanında projelerini ilerleyen günlerde gerçekleştireceğini belirtti.
Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı’da 15 Temmuz Ruhu Unutulmadı
Başkan Yavaş'tan 15 Temmuz mesajı
sindirgidaturizm.com web sayfamız yayında
Sosyal Vefa Destek Hattı Hizmetinizde...
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun...
19 Mayıs'a Özel Önce Kortej Sonra Temel Atma Töreni
19 MAYIS GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN...
Sokağa Çıkma Yasağında Meydan Mehtere Kaldı
#EvdeKalıyoruz, ayrı kalmıyoruz.📡🔴
KORONA SINDIRGI’DA YATIRIMLARA ENGEL OLMADI