Öne Çıkan Haberler

UMKE Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı

Öne Çıkan Haberler

UMKE Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı

UMKE Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı

1 – 3 Kasım 2023 tarihlerinden Balıkesir Sındırgı ilçesinde gerçekleştirilen UMKE acil durum tatbikatları gerçeğini aratmadı.

Balıkesir, Çanakkale ve Manisa’dan oluşan 10. Bölge illeri Yayalabayır kırsal mahallesinde 3 gün süreli kamp kurdu. Eşsiz bir doğada, kamp ortamında verilen eğitimlerin yanı sıra gerçeğini aratmayuan tatbikatlar, kurtarma operasyonları ve müdahaleler gerçekleştirildi.

Kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin geliştirilmesi, UMKE ekiplerinin afet ve olağan dışı durumlara hazırlığı, müdahale kapasitesinin arttırılması amacıyla 10. Bölge illeri ( Balıkesir, Manisa, Çanakkale ) UMKE personelleri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, Balıkesir AFAD, Balıkesir TRAC’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Balıkesir vali yardımcısı İzzet Karaman’ın anonsu ile başlayan tatbikatları beraberinde ilçe kaymakamı Didem Dinç Özay, Sındırgı belediye başkanı Ekrem Yavaş, Balıkesir il sağlık müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, AFAD müdürü Bayram Şahin izledi. Heyet ekiplerden işleyiş hakkında detaylı bilgi aldı.

Tatbikatların Gerçekleşmesine Yağmur Bile Engel Olamadı

İlk gün boğulma, zorlu arazide iple kurtarma, su üstü kurtarma, çoklu yaralanma tatbikatlarının ardından ikinci gün deprem, maden kazası, heyelan ve çoklu kurtarma tatbikatları gerçekleştirildi.

Altın madeninde heyelan tatbikatı gerçekleştirilirken aynı anda Sındırgı Devlet Hastanesinde de mor kod ile deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Deprem tatbikatı esnasında yağan yağmura rağmen tatbikat devam etti. Olası zorluklara hazırlıklı olmak adına gerçeğini artmayan bir tatbikat gerçekleştirildi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk “ 10. Bölge olarak Çanakkale, Manisa ve Balıkesir illerinin düzenlediği UMKE tatbikatını Sındırgı ilçemizin Yaylabayır mesire alanında gerçekleştirmekteyiz. Tatbikatlarımıza AFAD, itfaiye ve trak da katılmakta. Üç gün sürecek tatbikatımızda suda boğulma, maden alanında, yangın, çökme ve heyelan, donma, yanıklar gibi vakalara müdahale edilerek ortak işbirliğinin sağlanması, birlikte harekete etme yeteneğinin arttırılması için, bir tatbikat düzenlemiş bulunmaktayız. Balıkesir ilimiz UMKE ekipleri açısından bölge olmuştur. Çanakkale ve Manisa’da bize bağlı bölgeler içerisinde yer almaktadır. Tatbikatın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş “ Yaylabayır kamp karavan alanımızda çok geniş kapsamlı bir tatbikat yapılıyor. Bölge UMKE ekipleri, itfaiyemiz, sağlık ekipleri burada 200’e yakın bir kişiyle bu tatbikatı yapıyorlar. Sındırgı Belediyesi olarak kendilerine bir alan tahsis ettik. Burada barajımız var baraj ile birlikte boğulma anını ambulansla botlarla müdahaleyi farklı alanlarda farklı müdahaleleri gerçekleştiriyorlar. Bu tür doğal afetlere ve kazalara hazırlıklı olmak da gerekiyor. Rabbim göstermesin.” şeklinde konuştu.

10. bölge illeri UMKE tatbikatına 172 UMKE personeli olmak üzere toplamda 196 personel ve 36 araç katılım sağladı.


Tarih: 13 Kasım 2023

Sosyal Medyada Paylaş:

Diğer Fotoğraflar

BİZE ULAŞIN

ALO 153

SINDIRGI BELEDİYESİ

Sındırgı Belediyesi olarak iletişimde bulunabilir veya Bize Ulaşın butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.