Öne Çıkan Haberler

Işıklar Mahallemizde Geleneksel Oyunlarla Hıdırellez Geleneği

Öne Çıkan Haberler

Işıklar Mahallemizde Geleneksel Oyunlarla Hıdırellez Geleneği

Işıklar Mahallemizde Geleneksel Oyunlarla Hıdırellez Geleneği

İlçemizde baharın müjdecisi Hıdırellez, geleneksel oyunlarla kutlandı. Baharın gelişi olarak kabul edilen Hıdırellez, birçok mahallede farklı etkinliklerle kutlandığı gibi Işıklar kırsal mahallemizde gerçekleştirilen şenliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kadınlar tarafından imece usulü yapılan geleneksel gözleme ikramı ile başlayan etkinlikler, gencinden yaşlısına herkesin katılımı ile gerçekleştirilen geleneksel yarışmalar ve oyunlarla devam etti. Doğanın içinde gerçekleştirilen etkinliklerde keyif dolu anlar yaşandı. Kule oyunları, mendil kapmaca, kurt kuzu, çuval yarışı, halat çekme gibi birçok farklı yarışmalarla çocuğundan yaşlısına tüm vatandaşlar eğlence dolu anlar yaşadı.

Hıdırellez'in baharın müjdeleyicisi, bol ve bereketin simgesi olduğunu belirten Belediye Başkanımız Serkan Sak “ Milletvekilimiz Serkan Sarı ile birlikte bugün burada mahalle sakinlerimizin ikramları ve samimiyeti ile karşılandık. Bu güzel ortamı hazırlayan mahalle sakinlerimize, muhtarımıza Işıklarlı vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. “ dedi.

Gelenek ve göreneklerin yaşatıldığı Hıdırellez etkinliklerinin vatandaşlarla bir araya geldikleri çok kıymetli etkinlikler olduğunu belirten Balıkesir Milletvekilimiz Serkan Sarı  “ Esas emekçilerimiz de kadınlarımız çok teşekkür ediyorum. İkramları ile güzellik kattılar. Gelenek ve göreneklerimizi yaşatacağız, kültürümüzü yaşatacağız. Bir arada olacağız, birlikte olacağız. Memleketimizin daha güzel günlere kavuşması için mücadele edeceğiz. “ şeklinde konuştu.

Yıllardan bu yana süregelen gelenekten mahalle sakinleri ve katılımcılar da oldukça memnun. Işıklar kırsal mahallesinde gerçekleştirilen Geleneksel Hıdırellez Şenliği’ne katılan yüzlerce vatandaş, Hıdırellez geleneklerini yaşayarak bahara “merhaba” dedi.

Işıklar mahallesi Hıdırellez şenliğine Balıkesir milletvekilimiz Serkan Sarı, Belediye Başkanımız Serkan Sak, Cumhuriyet Halk Partisi Sındırgı ilçe başkanımız Ahmet Algın, belediye başkan yardımcılarımız Muhammet Şahin, İsmail Sönmez, meclis üyelerimiz, daire amirleri, çevre il ve ilçelerden yüzlerce vatandaş katıldı.


Tarih: 06 Mayıs 2024

Sosyal Medyada Paylaş:

Diğer Fotoğraflar

BİZE ULAŞIN

ALO 153

SINDIRGI BELEDİYESİ

Sındırgı Belediyesi olarak iletişimde bulunabilir veya Bize Ulaşın butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.