Öne Çıkan Haberler

Kıkpınar’da Kürsü Yapan Sındırgılı Pehlivana Davul Zurnalı Karşılama

Öne Çıkan Haberler

Kıkpınar’da Kürsü Yapan Sındırgılı Pehlivana Davul Zurnalı Karşılama

Tarih: 07-07-2022

Kıkpınar’da Kürsü Yapan Sındırgılı Pehlivana Davul Zurnalı Karşılama

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde yıllar sonra Sındırgı adı kürsüye yansıdı. Sındırgı Belediyesi Güreş takımı pehlivanı Burak Bozkurt finale kalarak 38 yıl sonra ilki başardı.

Kırkpınar’da muhteşem bir başarıya imza atarak ilçenin gururu olan Burak Korkmaz Kırkpınar dönşü davullarla karşılandı.  Bozkurt’un yolunu davul zurna ile kesen arkadaşları yürüyerek Cumhuriyet Meydanına geldi.

Cumhuriyet meydanında pehlivanları karşılayan Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş’ da çiçek ve altın hediyesi ile 38 yıl sonra bir ilki başaran Bozkurt’u tebrik etti.

İlçe esnafı da Bozkurt’u dükkanları önünde alkışlarla karşıladı. Bir kuyumcu esnafı da nazar boncuklu altın hediye ederek, ilçeye yaşattığı gurur için tebrik etti.

10 pehlivanla farklı boylarda güreşlere katılan Sındırgı Belediyesi Güreş takımı finale kadar yükseldi. Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş adına güreşen, rakiplerini geride bırakarak Küçük Orta Küçük Boyda finale yükselen Burak Bozkurt yıllar sonra bir ilki başardı. İkincilik kürsüsüne çıkan Bozkurt Sındırgı’nın gurur kaynağı oldu. Başarılı bir performans sergileyen Sındırgı Belediyesi güreş takımı pehlivanlarından Burak Bozkurt ve Hamza Altıntaş Küçük Orta Küçük Boydan, Küçük Orta Büyük boya yükseldi.

Edirne’de nasibini bulduğunu ve sezon için çok çalıştığını belirten Milli Güreşçi Burak Bozkurt “Sındırgı’da doğup büyüdüm. Milli güreşçiyim, güreşle uğraşıyorum. Bu sezon çok çalıştık. İlk baş SEKA’yla başladık ondan sonra başka büyük güreşle başladık. Nasip olmadı. Edirne’ye gittik nasibimizi bulduk. Güzel bir kura çektik. Birincilik çok istiyordum Allahım nasip etmedi, ikinci oldum. 38 yıl sonra bir ilki başardım. Allahım bunu bize nasip etti. Sındırgı halkına çok teşekkür ediyorum. Herkesin ayağına sağlık. Herkesten Allah razı olsun. Diyeceklerim bu kadar. Arkadaşlarım, başkanım, müdürlerim hepinizin ayağına sağlık. “ dedi.

Güreşçi Burak Bozkurt’un annesi Gülcan Bozkurt “Çok mutluyum, oğlumla gurur duyuyorum. 1 haftadan beri onun üzüntüsüyle biz evde mahvolduk ağlamaktan. Babası bir taraftan, ben bir taraftan. Onunla ben mücadele ediyorum devamlı diyet yemekleri yapıyorum ona. Her şeyiyle ilgileniyorum. İşte zor, sporcu annesi olmak çok zor. Çok heyecanlandım. Ağlamaktan, gözlerine yağ kaçıyor üzülüyorsun annesin tabi onunla birlikte ben de ağlıyorum. Babası da ağlıyor hep beraber. Ama boy atlayınca da çok mutlu oldum. “ dedi.

 

2004 yılından bu yana ata sporuna verdikleri desteğin meyvelerini topladıklarını belirten Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş “Bugün Şerif Pehlivanların, Mehmet Ali Yağcıların memleketinde güzel bir ana, 38 sene sonra en son Mustafa Tepeli abimiz Kırkpınar’da derece yapmıştı, kürsü yapmıştı. O yıldan sonra Sındırgı Belediyesi olarak bizler gece gündüz çalıştık. Aşağı yukarı 2004’ten bu yana kadar sürekli güreşle alakalı ata sporumuza destek veriyoruz. Hamdolsun o yapılan destekler bugün boşa çıkmadığını gördük. Evet Burak Bozkurt kardeşim 38 sene sonra Mustafa Tepeli’nin o Mehmet Gacaroğullarının İbrahim Gacaroğullarının yaptığı işi tekrarladı. İnşallah akabinde yeni senelerde yıllarda daha güzel baş altıdan baş a kadar orada inşallah o altın kemeri almakta en büyük hedefimiz olsun. Bizler destek olmaya devam edeceğiz.” Dedi.

 

Sındırgı Belediyesi Güreş Antrenörü Tugay Altıntaş takımdaki bütün pehlivanların muhteşem bir performans sergilediğini daha ileri seviyelere geleceklerini belirterek “Allah’a şükürler olsun ki bu yıl 661.si yapılan Edirne Kırkpınar Tarihi Yağlı Güreşlerinde Sındırgı’mıza gurur dolu bir an yaşattık. Şükür Rabbime. Kardeşimiz Burak Bozkurt küçük orta küçük boyunda 8 tur rakiplerini yenip 9. Turda finale çıkarak 2.lik nasip oldu. Yıllar sonra Sındırgı’ya madalya getirmenin gururunu yaşıyoruz. Madalya evet çok büyük bir önem ama spor açısından bakınca boy yükselme bizim için en büyük önemdi. Şu açıdan söylüyorum bunu; Bizler küçük orta küçük boyda küçük orta büyük boyda değil de Başpehlivanlığa Baş altına nasıl yürürüzü hedefliyoruz. Şimdi madalyayı aldık bitti diye kimse bunun kaygısına düşmesin takımımız çok hazır. Bundan sonra madalyaya doyacak seviyedeler. Allaha şükürler olsun bir an önce boyları hızlıca geçip Baş altına yerleşip Başpehlivan çıkartabilmek için hayal kurmak istiyoruz. Bunun hayalini kurup gerçekleştirmek istiyoruz. “ dedi. 

Sosyal Medyada Paylaş Bölümü

Facebook'ta paylaş

Diğer Fotoğraflar

BİZE ULAŞIN

ALO 153

SINDIRGI BELEDİYESİ

Sındırgı Belediyesi olarak iletişimde bulunabilir veya Bize Ulaşın butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.