Öne Çıkan Haberler

Kuraklığın En Acı Görüntüsü: Çaygören Barajında Yüzde 50’yi geçmesi gereken su Seviyesi Yüzde 20’de

Öne Çıkan Haberler

Kuraklığın En Acı Görüntüsü: Çaygören Barajında Yüzde 50’yi geçmesi gereken su Seviyesi Yüzde 20’de

Tarih: 09-03-2023

 

Kuraklığın En Acı Görüntüsü: Çaygören Barajında Yüzde 50’yi geçmesi gereken su Seviyesi Yüzde 20’de

Balıkesir’in Sındırgı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sındırgı, Bigadiç, Kepsut ve Balıkesir’in bir kısım ovasını sulayan Çaygören Barajında yeni sezon için alarm zilleri çalıyor. Yüksek rakımlı mahallelerde ise sulama göletleri yağan kar ile %70 üzerinde doluluk oranına ulaştı.

Geçtiğimiz yıl maksimum %75 lik doluluk oranına ulaşarak sulama sezonuna başlayan ancak sezon bitmeden yüzde 10’a düşen Çaygören barajında su seviyesi yağışlar sonrası ancak %20 seviyesine çıktı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalinin üzerinde olması ve yağışların az olması, Çaygören barajını da dolduramadı. Geçmiş yıllarda bu aylarda %50 nin üzerine çıkan barajın %20 seviyesinde kalması kuraklığın da göstergesi oluyor. Kasım ayından itibaren Ulus dağı kar yağışı alsa bile yağışlar ancak topraktaki su ihtiyacının karşılanmasını sağladı.

Sındırgı ilçesi sınırlarında kalan Çaygören Barajı'nın kurak hali görenleri şaşırttı. Özellikle Sındırgı-Simav yolunda seyahat edenlerin dikkatini çeken kuraklığın nedeni yağışların az olması ve bölgenin tam anlamıyla kar yağışı almamış olması ve barajın ömrünün azaldığı olarak görülüyor. 

Suların Sındırgı bölgesinde oldukça azaldığı; yaklaşık 20 kilometre ileride bulunan Hisaralan mevkiinde ise suyun hiç olmadığı görüldü. Mart Nisan aylarının da bu şekilde kurak geçme ihtimali sulu tarım yapan çiftçiyi tedirgin ediyor.

Temelden yüksekliği 62 m ve 159 milyon m3 depolama hacmine sahip olan Çaygören Barajı toplam 20 bin 26 dekar tarım arazisinin sulanmasına hizmet veriyor.

Çaygören barajında yaşanan kuraklığın çiftçileri olumsuz yönde etkilenmemesi adına DSİ, BASKİ ve Sulama Birliğince çeşitli kısıtlama ve önlemlerin alınacağı öğrenildi. 

 

Suyu Her Zamankinden Daha Tasarruflu Kullanmalıyız

Kuraklığın yaşandığını ve suyun her zamankinden daha tasarruflu kullanılması konusunda vatandaşları uyaran Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş “17 milyon metreküplük bir alan burası. Tabi 1970’li yıllarda taşkın korumak amacıyla yapılmış, tabi sulama maksadıyla da yapılmış bir baraj burası. Son 10 yıldan beri, 4,5 megavatlık bir elektrik santrali var üzerinde. Elektrik üretiyor. Tabi bu yıl zaten kuraklık sebebi ile %25 eksikle mevsime girdik. Şu anda baktığımız kadarıyla Çaygören barajı aslında son yılların en kurak mevsimlerinden birini yaşıyor. Su seviyesi yüzde 20’lerde şu anda. Vatandaşlarımızdan özellikle bu yıl daha dikkatli olmasını rica ediyorum. Yoksa daha büyük sıkıntılara gireriz. Dönem dönem kanala su verilmediği zamanlar da olacak. Dünya’nın gittiği bu kurak mevsim bizim ülkemizi ve bizim ilçemizi de etkiliyor. Onun için suyu lütfen idareli kullanın. Çaygören barajımızda da şu an görüyoruz ki suyun çekildiği alan kuraklaşmış. Küçük bir havzada suyu görme imkânına sahibiz. “ dedi.

Çiftçilerin Yeni Nesil Sulama Sistemine Geçmesi Önemli, Vahşi Sulama Tehlike Oluşturuyor

Çitçiler tarafından çoğunlukla eski usul yani vahşi sulama sisteminin kullanılması suyun israfını arttırıyor. Çiftçilerin damla sulama sistemlerine geçmesi hem toprağın verimini arttırıyor, hem de israfın önüne geçiyor.

Özellikle çiftçilikle uğraşan vatandaşları suyu daha dikkatli kullanması gerektiği konusunda uyarıda bulunan baraj kıyı köylerinden Pürsünler kırsal mahalle muhtarı Mustafa Tekel “ Köyümüzün de faydalandığı Çaygören barajımız var, bir kıyısı bizde. Çaygören barajı bu mevsimde ful olması gerekirken şu an yüzde 20ler civarında bir doluluk oranımız var. Vatandaşlarımızın vahşi sistem sulama yapması bizim için sıkıntılara sebep oluyor. Çiftçilerimizi de uyarmak istiyorum. Sulamayı daha dikkatli, daha idareli kullanalım. Allah inşallah bundan sonra yağmur verir. Mart Nisan yağmurları var. Öyle bir beklentimiz var. İnşallah Allah bize acır, yeniden suyumuza kavuşuruz. Şu an barajımız çok tehlikeli seviyelerde. Şu an ki su balıkların yaşamasına yetecek kadar. İnşallah yağmurlar yağar, vatandaşlarımızda mevcut suyu daha dikkatli kullanır. “ dedi. 

Sosyal Medyada Paylaş Bölümü

Facebook'ta paylaş

Diğer Fotoğraflar

BİZE ULAŞIN

ALO 153

SINDIRGI BELEDİYESİ

Sındırgı Belediyesi olarak iletişimde bulunabilir veya Bize Ulaşın butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.