Öne Çıkan Haberler

Balıkesir Kuzusunda Marka Değer Doğal Şehir Sındırgı Olacak

Öne Çıkan Haberler

Balıkesir Kuzusunda Marka Değer Doğal Şehir Sındırgı Olacak

Tarih: 09-03-2023

Balıkesir Kuzusunda Marka Değer Doğal Şehir Sındırgı Olacak

Balıkesir’in tescilli Balıkesir kuzusunu çoğaltmak adına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı belediyesi işbirliği ile “Damızlık Koyun Üretim Tesisi “ kuruldu. Türkiye genelinde en çok kıvırcık koyunun bulunduğu Balıkesir’in doğal şehir ünvanlı Sındırgı ilçesi hayvancılık alanında da marka değer olmaya hazırlanıyor.

Balıkesir Büyükşehir belediyesi, Sındırgı Belediyesi ve ilçe tarım müdürlüğü tarafından hayvancılık alanında yapılan destekler, daha önceden dağıtılan damızlık koyunlar sayesinde Sındırgı genelinde kıvırcık koyun sayısı 80 bini geçti.

Üretimi daha da arttırmak ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara destek amacıyla Sındırgı’da 11930 m2 alanda Damızlık Kıvırcık Kuzu üretim tesisi kuruldu. 200 adet damızlık koyun ve 12 adet kuzu ile faaliyete geçirilen tesisin hedef kapasitesi 800 adet. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi işbirliği ile faaliyete geçirilen tesiste çevre düzenlemesi çalışmaları devam ediyor. Kapasiteyi arttırmak adına ikinci hayvan ahılı için de çalışmalara başlandı. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte örnek bir tesis olacağı belirtiliyor.

Balıkesir kuzusu üretimini teşvik ve kıvırcık koyun ırkını arttırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini, doğal şehir Sındırgı’nın doğal ürünlerde olduğu gibi hayvancılık alanında da bir marka değer olacağını belirten Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş  “Sındırgının bir damızlık üretime tesisindeyiz. Coğrafi işaretli Balıkesir kuzusu olarak bildiğimiz ve İstanbul da en güzel mekânlarda kişi doğu kültüründe gelen bir kebapçı bile olsa kuzularımız Balıkesir’den gelmiştir diye övünerek anlatıyor. Bu övünç kaynağı Balıkesir kuzusunun üretimini arttırmak için Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi, Balıkesir’in beş ilçesinde kurduğu damızlık tesislerini de destekliyor. Burada iki yüz tane koyunumuz, yüz otuz beş tane de kuzumuz var. Bunlar artarak devam edecek. Burada ki amaç damızlıkla beraber koçları ve koyunları vatandaşa belli desteklerle vererek onların elindeki koyunları da kıvırcık koyuna çevirebilme gayreti. Böylece de kültürü bize ait olan bizim bölgemizde yetişme imkânı olan ve etinin lezzeti ile nam salmış Balıkesir kuzusunu vatandaşın çokça yetiştirebilmesini sağlayabilmek. Bu amaçla Sındırgı İbiller Mahallemize kurduğumuz çiftlik hakikaten örnek bir çiftlik oluyor. Bu örnek çiftlik çalışmalarını vatandaşa rekabet değil, vatandaşı elindeki koyununu daha iyileştirmek için yapıyoruz. Sındırgıda da hem keçinin peyniri, Balıkesir kuzusu diye olarak bildiğimiz kıvırcığın eti herkesçe biliyor,  insanlar pazara geldikleri zaman bunları almak için gayret ediyor. Bizler de yünlü tulum peyniri gibi Art Of Teste listesine giren, Unesco listesinde bulunan bir peyniri de ortaya çıkararak aslında halkımızın gelirlerini artırabilmek ve elindeki malının da para etmesini sağlayacak işler yapıyoruz. “ dedi.

İlçede bulunan öğrenciler de belirli periyotlarda hayvancılıkla ilgili bilgi almak yerinde görmek adına tesise ziyarette bulunuyorlar.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Bölümü

Facebook'ta paylaş

Diğer Fotoğraflar

BİZE ULAŞIN

ALO 153

SINDIRGI BELEDİYESİ

Sındırgı Belediyesi olarak iletişimde bulunabilir veya Bize Ulaşın butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.